Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie

LEKCJA HISTORII W DOMU KULTURY W KONSTANCINIE – JEZIORNEJ

      14 września klasa druga i trzecia wraz z wychowawcami wybrała się do Domu Kultury w Konstancinie– Jeziornej na wystawę pt. „Drugi obieg”. Zbiory prof. Aliny Kowalczykowej przedstawiały działalność środowisk opozycyjnych w PRL-u i towarzyszący jej ruch wydawniczy istniejący poza oficjalnym obiegiem i cenzurą.

       Dla uczniów była to niezwykła lekcja. Pozwoliła przybliżyć  młodym ludziom okres narodzin opozycji, powstanie NSZZ Solidarność, stan wojenny, rozmowy okrągłego stołu czy pierwsze wolne wybory w 1989 roku.  Pani profesor opowiedziała także jak działało wydawnictwo w tamtym okresie. Największym zainteresowaniem cieszyło się logo Solidarności, które zostało wykonane techniką sitodruku. Ciekawość wzbudziły również zdjęcia z manifestacji, wizyt papieża Jana Pawła II i pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki.

       Miejmy nadzieję, że ta lekcja historii choć trochę przybliżyła uczniom czasy życia PRL-u.