Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie

List Pani Ewy Lubianiec skierowany do Maturzystów

Drodzy Maturzyści i Uczniowie kończący szkoły ponadpodstawowe!

Życie niesie ze sobą różne nieprzewidziane sytuacje i wydarzenia. Jedne są zaskakująco miłe i rozświetlają nam codzienność. Inne przynoszą smutek, gorycz, czy zwątpienie.

Gdy przed rokiem kierowałam do Waszych starszych kolegów gratulacje i życzenia z okazji ukończenia edukacji ponadpodstawowej, były to jednocześnie słowa pokrzepienia na czas niepewności, izolacji, którą spowodowała epidemia COVID-19. Dziś jesteśmy w niemniej trudnym momencie. Wszyscy od dwóch miesięcy borykamy się z niepewnością i lękiem związanym z wojną w Ukrainie.

Zapewne trudno wam zrozumieć skąd w XXI wieku, w dobie dynamicznego rozwoju cywilizacyjnego świata wziął się taki koszmar, wobec którego czujemy się bezsilni. Być może w ostatnim czasie w Waszej szkole znaleźli się uczniowie z Ukrainy, może w Waszych domach zamieszkały ukraińskie rodziny uciekające przed okrucieństwami wojny. To ważne, by przeciwstawiając się złu, które dzieje się za naszą wschodnią granicą, być otwartym na potrzeby drugiego człowieka. Dziękuję Wam za tę otwartość.

Za kilka miesięcy będziecie otwierać sobie drzwi do dorosłego życia, w którym nikt nie będzie na co dzień kontrolował, czy motywował do nauki, a wszystko będzie zależało od Was. Już dzisiaj możecie wykazać się życiową dojrzałością i zadać sobie kilka kluczowych pytań o swoje marzenia, przyszłość zawodową,
o to, jak chcecie żyć. Żadne obiektywne trudności nie mają mocy pozbawić nas marzeń, a marzenia formują naszą drogę, dają energię do działania i spełniania pragnień. Niech się zatem spełniają Wasze marzenia, a najbliższe lata pozwolą cieszyć się młodością i bliskością wszystkich ważnych dla Was osób.

Pragnę w tym miejscu również gorąco podziękować Dyrektorom Waszych szkół, Nauczycielom
i Rodzicom za wspieranie Was w kluczowym dla Waszej edukacji roku. Przekazuję im ze swojej strony ogromną wdzięczność.

Do egzaminów maturalnych i zawodowych spróbujcie podejść z lekkością, ufnością i pewnością siebie wynikającą z poczucia solidnie wykonanej pracy. Wkrótce nadejdzie czas kiedy wypłyniecie z domowego akwarium na szerokie wody oczekującego Was świata. Niech wtedy wyłoni się zza chmur łagodne słońce, którego promienie wzbudzą w Waszych sercach radość i szczęście.

Z najszczerszymi życzeniami pięknego życia i spełnienia Waszych marzeń, nie tylko edukacyjnych,

W imieniu Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego

Ewa Lubianiec