Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie

Nauczmy się na pamięć tego kraju…

         W środę 10.05.2017r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt historyczny uczniowie klas pierwszych i drugich pod opieką p. Anny Romaniuk i p. Pawła Maszczyka przygotowali część artystyczną o najważniejszych faktach dotyczących tego wydarzenia .

          Była to wspaniała okazja, by uzmysłowić rolę takich słów jak ojczyzna i patriotyzm oraz przybliżyć fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez młodzież. Licealiści przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. Nie zabrakło akcentów symbolicznych: biało-czerwonej flagi, godła, „Mazurka Dąbrowskiego”, daty 3 maja 1791 oraz nazwisk Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja i Stanisława Małachowskiego. O doniosłości chwili świadczyła również obecność sztandaru szkoły.

        Występ uświetniły pieśni śpiewane przez szkolny chór, który wykonał utwory „Nadzieja” oraz „Taki kraj”.

        Po części oficjalnej reprezentanci klasy pierwszej (Mirek Suchecki, Kamil Boguszewski, Kamil Erber) i drugiej ( Emilia Selivanova, Natalia Płaszczyńska, Krzysztof Kościanek) wzięli udział w szkolnym konkursie dotyczącym Konstytucji 3 Maja. Zmagania drużyn oceniała komisja, w której skład wchodzili nauczyciele naszej szkoły ( p. Paweł Maszczyk, p. dyrektor Jacek Marzec, p. Justyna Kołacińska oraz p. Anna Romaniuk). Zacięta rywalizacja wyłoniła zwycięzców, którymi okazali się uczniowie klasy pierwszej. Pan dyrektor wręczył dyplomy i pogratulował uczestnikom tak wspaniałej wiedzy.

        Atmosfera była bardzo przyjemna. Każdy, nawet publiczność miała okazję sprawdzić, co tak naprawdę wie o tak ważnym wydarzeniu w historii Polski.

DSCN7875 DSCN7879 DSCN7882 DSCN7883 DSCN7884 DSCN7886 DSCN7888 DSCN7889 DSCN7894 DSCN7897 DSCN7902 DSCN7904