Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie

Wycieczka do Muzeum POLIN

„Każdemu kto tonie, należy podać rękę”

 

Wybór patronki naszej szkoły nie był przypadkowy. Tak naprawdę, kiedy po raz pierwszy przeczytaliśmy tytułową wypowiedź Ireny Sendlerowej, wiedzieliśmy, że to właściwa osoba. Taką szkołę chcieliśmy  tworzyć. Szkołę, która daje nadzieję, w której uczeń to podmiot. W miarę poznawania historii życia naszej patronki, utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że to był najlepszy wybór.

Z tych wszystkich powodów staramy się, aby nasi uczniowie znali postać naszej Patronki, nie tylko jej dokonania, ale i poglądy. 16.05 klasa pierwsza wzięła udział w warsztatach edukacyjnych na temat życia Ireny Sendlerowej w muzeum POLIN. Przez chwilę wszyscy mogliśmy wczuć się w sytuację uratowanych, ocalonych od pewnej śmierci. Poznaliśmy warunki życia w getcie, historię masowej zagłady. To ułatwiło zrozumienie pobudek, którymi kierowała się Pani Irena, ale także uzmysłowiło, na jakie ogromne niebezpieczeństwo się ona narażała.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie samego muzeum, a następnie złożenie kwiatów na mogile Patronki, co stało się dopełnieniem szkolnych obchodów dziesiątej rocznicy Jej śmierci.

Tak ten dzień wspominają nasi uczniowie:

  • Wycieczka na pewno rozszerzyła moją wiedzę na temat drugiej wojny światowej. Najbardziej podobała mi się aktywna, zadaniowa część zwiedzania wystawy ZAGŁADA w muzeum POLIN.       Dominika
  • Wycieczkę uważam za udaną. Samo miejsce oraz sposób przekazywania informacji był bardzo ciekawy.          Kamila
  • W sumie wyjazd fajny, ciekawa wystawa.        Julka
  • Było dobrze. Nadal jednak chciałabym dowiedzieć się więcej o Irenie Sendlerowej. To naprawdę bardzo ciekawa postać.              Nikola
  • Niesamowita chwila – wizyta na grobie Patronki.            Ola

12345681112