Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września o godzinie 8-mej rano w naszej szkole wybrzmiał pierwszy, uroczysty dzwonek w roku szkolnym 2019/2020. Przywitaliśmy go w licznym gronie. W tym roku do naszej społeczności dołączyły trzy klasy pierwsze, co jest dla nas powodem do dumy.

Pan Dyrektor Jacek Marzec, przywitał wszystkich zgromadzonych: grono pedagogiczne, uczniów, rodziców, a także szczególnie serdecznie gościa specjalnego – honorowego prezesa Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej – Pana Zygmunta Latoszyńskiego.

Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolską  Akcję „Przerwany Marsz”, polegającą na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Do osób, którym nie było dane spokojnie zacząć swojej edukacji  1 września 1939r., należy wspomniany wcześniej Pan Zygmunt Latoszyński, który w czasie rozpoczęcia wojny miał 7 lat. Postać ta jest niezwykle ważna dla społeczności szkolnej. Z Panem Latoszyńskim uczniowie spotykają się podczas posiedzeń szkolnego klubu historycznego, a także na lekcjach ,,żywej historii’’. Pan Zygmunt przeżył wojnę, był członkiem Młodzieżowego Ruchu Oporu, a także więźniem jednego z zakładów w Jaworznie. Każdego dnia jesteśmy mu wdzięczni za przekazaną wiedzę i pomoc w zrozumieniu ówczesnych wydarzeń. Dlatego też zaszczytem było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego i symboliczne dokończenie marszu po edukację.Było to dla nas wydarzenie wielkiej rangi. Równocześnie była to także próba stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski.

 

Dodaj komentarz