Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie

Relacja z jasełek „Wyśpiewajmy Boże Narodzenia”

Tradycyjnie, jak co roku Dyrektor, nauczyciele i młodzież tarczyńskiego LO im. Ireny Sendlerowej, zaprosili widzów na przepiękne przedstawienie jasełkowe przygotowane przez panie Małgorzatę Duszę i Justynę Kołacińską. Przyzwyczajona już do wysokiego poziomu artystycznego przedstawień publiczność i tym razem nie zawiodła. 7 stycznia 2018 r. tuż przed godziną 16 sala widowiskowa im. Mieczysława Fogga w Domu Kultury w Tarczynie pękała w szwach. Widzów, którzy pojawili się, by podziwiać młodych artystów, było tak wielu, że zabrakło najpierw miejsc siedzących, a potem nawet stojących. Organizatorów bardzo ucieszyła obecność zaproszonych gości w osobach Pana Starosty Powiatu Piaseczyńskiego Wojciecha Ołdakowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Pana Marcina Albinowskiego, członka Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Pani Katarzyny Paprockiej, Radnego Powiatowego oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Tarczyna Pana Kazimierza Porębskiego.

 Na szczęście kilkusetosobowa widownia nie zdeprymowała zdolnej młodzieży. Uczniowie przygotowali przepiękną opowieść. Babcia (w tej roli Aleksandra Siwkowska kl. I) opowiedziała swoim wnukom (Julia Czajkowska, Bartosz Kołaciński) baśniową historię o młodziutkiej Marii z Nazaretu (Paulina Śliwińska kl. III), która stała się matką Boga. Mogliśmy być świadkami radości Elżbiety (Alicja Kaczyńska kl. III) oraz lęku i niepewności Józefa (Przemysław Komorowski kl. III). Całą publiczność do głębi poruszyła bardzo sugestywna scena w pałacu złego króla Heroda (Anita Dąbrowska kl. I). Władca przy przejmującym akompaniamencie bębnów i śpiewie chóru ogłosił, iż to on dzierży berło i nie planuje się nim dzielić. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Do betlejemskiej stajenki dotarli zarówno pasterze (absolwenci Dawid Jaworski, Tomasz Matulka, Daniel Traczyk) jak i królowie (Adam Poczęty, Marcin Reszka, Mirosław Suchecki – kl. I).  A wszystko to opowiedziane, a właściwie wyśpiewane przez uczniów (Julia Guziak, Aleksandra Wesołowska, Julia Jasińska, Nikola Andrzejczak, Zuzanna Górka, Marcin Reszka – kl. I, Gabriela Dudek, Mateusz Maciejak kl. II, Paulina Śliwińska, Alicja Kaczyńska, Szymon Górski, Ewelina Pietrzak – kl. III ) ubogacone grą na instrumentach (Arkadiusz Wojda – perkusja, Paulina Śliwińska, Oliwia Pastuszka – gitara, Zuzanna Górka – flet poprzeczny) oraz ciekawym tańcem (Natalia Mazur, Ilona Reszka, Sandra Głusińska, Dominika Główczyńska, Magdalena Wójcik, Beata Olczak, Aleksandra Maciejak, Nikola Andrzejczak, Kamila Szymczak – kl. I, Zuzanna Bartosińska, Paulina Pioterczak – kl. III).

Świetnie spisali się zarówno aktorzy, śpiewający, akompaniujący, tańczący jak i obsługa techniczna (Mateusz Marczak kl. II, Mirosław Suchecki kl. I ). Przysłowiową wisienką na torcie okazały się refleksje na temat wartości Bożego Narodzenia (Natalia Płaszczyńska, Natalia Gajda, Krzysztof Kościanek – kl. III) i piosenka finałowa, a właściwie finałowy rap w wykonaniu (Alicji Kaczyńskiej, Pauliny Śliwińskiej, Mateusza Maciejaka, Marcina Reszki), którzy głośno wykrzyczeli, iż młodzi wierzą, że Bóg kocha nas takich,  jakimi jesteśmy. Apelowali tym samym do młodych, aby słuchali głosu Pana. Nie zabrakło przy tym ani wartościowego, mądrego przesłania, ani dobrej zabawy. W każdym słowie słychać było, że młodzież wierzy w to, co mówi, że są to wartościowi, bardzo zdolni ludzie, z których szkoła może być dumna. Doceniła to publiczność, nagradzając występ owacjami na stojąco i domagając się bisów. Całość dopełniło tradycyjne już wspólne kolędowanie prowadzone przez Pana Dyrektora Jacka Marca, po którym nastąpiły wzruszające podziękowania, życzenia i gratulacje, które zapewne były najlepszą nagrodą dla młodych artystów.

W uszach wychodzących widzów zapewne jeszcze długo brzmiały rytmy pięknych piosenek, a w sercach pozostała radość i duma, bo wbrew temu, co zwykło się słyszeć na temat współczesnej młodzieży, śmiało możemy powiedzieć, że jeżeli otaczają nas tacy młodzi ludzie, możemy spać spokojnie. Miłość, wiara i nadzieja przetrwają. Ci młodzi ludzie poniosą je w świat. Można się tylko cieszyć, że mamy taką młodzież, takie szkoły, które prócz tego, że uczą, to wychowują w wartościach i do wartości.

DSC_0402 DSC_0318 DSC_0263 DSC_0227 DSC_0089 popr DSC_0115 DSC_0098 DSC_0133 popr DSC_0146 popr DSC_0152 popr DSC_0164 popr DSC_0157 DSC_0209 popr DSC_0203 popr